Anasayfa   |   Site Haritası    |   İletişim   |   English
 
 
 
 
 
 

Yüzer Platformlar

 
 
       SG A/K Gemileri  
       80 Sınıfı Botlar  
       KAAN 33 Sınıfı Botlar  
       KAAN 29 Sınıfı Botlar  
       KAAN 19 Sınıfı Botlar  
       KAAN 15 Sınıfı Botlar  
       SAR 35 Sınıfı Botlar  
       SAR 33 Sınıfı Botlar  
       Türk Tipi Botlar  
       Piket Tipi Botlar  
       Kontrol Botları  
       DEGAK  
       SAGET  
 
 

Uçar Platformlar

 
 
       AB 412 Helikopterler  
       CASA CN 235 Uçakları  


 

 Sahil Güvenlik K.lığı
Mobil Uygulaması

 
 

   ASTSUBAY

1. Astsubay Sınıfları :

   Sahil Güvenlik Komutanlığında görevli astsubaylar için muharip ve yardımcı sınıflar olmak üzere iki sınıf bulunmaktadır. Muharip sınıf astsubaylar (Uçak Bakım Sınıfı hariç) Meslek Yüksek Okulunu bitirmeyi müteakip Sahil Güvenlik botlarına sınıflarına uygun bir göreve atanmaktadır. Seyir Sınıfı astsubaylardan disiplin, mesleki bilgi ve liyakati ile ön plana çıkanlar, mesleğin ilerleyen yıllarında Sahil Güvenlik botlarına Komutan, Motorcu sınıfı astsubaylardan bu nitelikleri taşıyanlar, aynı tip botlara Başçarkçı olarak atanabilmektedir. Mesleki gelişim paternine göre yüzer birliklerde görevini tamamlayan astsubaylar, kara birliklerinde ihtisasına uygun bir göreve, Uçak Bakım sınıfı astsubaylar Sahil Güvenlik Hava Komutanlığındaki görevlere, yardımcı sınıf astsubaylar ise ihtisaslarına uygun görevlere atanmaktadır. Astsubay sınıfları aşağıda olduğu gibidir:

a. Muharip Astsubay Sınıfları:
(1) Silah,
(2) Seyir,
(3) Telsiz,
(4) Motorcu,
(5) Elektrikçi,
(6) Elektronik,
(7) Yara Savunma,
(8) Uçak Bakım.

b. Yardımcı Astsubay Sınıfları:
(1) İkmal,
(2) Teknisyen,
(3) İdari.

2. Astsubay Temin Kaynakları :

   Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan astsubaylar aşağıda belirtilen kaynaklardan temin edilmektedir.

a. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda Yetiştirme Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan astsubayların büyük bir çoğunluğu, Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı olan astsubay adayları ile birlikte yetiştirilmektedir. Sahil Güvenlik adına öğrenci alım işlemleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca yapılmaktadır. Meslek Yüksek Okulunda öğrenim süresi iki yıldır. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulundan mezuniyeti müteakip muharip sınıf astsubaylar (Uçak Bakım Sınıfı hariç) Sahil Güvenlik Eğitim ve Öğretim Komutanlığında bir yıl süreli Sahil Güvenlik Görevlerine yönelik eğitime tabi tutulmaktadır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından her yıl Nisan-Mayıs aylarında Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna alınacak öğrenciler ile ilgili kılavuz yayınlamakta, adaylarda aranacak nitelikler ile istenecek bilgi ve belgeler kılavuzda yer almaktadır. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna öğrenci alımı ile ilgili bilgilere www.dzkk.tsk.mil.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

b. Sözleşmeli Astsubay Temini Sahil Güvenlik Komutanlığının Asb.Çvş.-Kd.Üçvş. arasındaki rütbelerdeki ihtiyacını karşılamak maksadıyla 4678 Sayılı TSK’nde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanun ve Sözleşmeli Subay ve Astsubay Yönetmeliğine göre sözleşmeli astsubay alımı yapılmaktadır. Komutanlıkça belirlenecek bölüm veya branşlarda fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokullardan mezun olanlardan, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre mürâcaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibarıyla; dört yıl veya daha fazla süreli yüksek öğrenimi bitirenler için 27 yaşını; dört yıldan daha az süreli yüksek öğrenimi bitirenler için 24 yaşını bitirmemiş olanlar sözleşmeli astsubaylık için başvurabilmektedir. Diğer başvuru koşulları ve detaylı bilgi alım yapıldığı zamanlarda bu siteden yayımlanmaktadır. Uygulanan sınavlarda başarılı bulunarak kendileriyle ön sözleşme yapılan sözleşmeli astsubay adaylarının tümü "Temel Askerlik ve Astsubaylık Nosyonu Kazandırma Eğitimi" ne, tabi tutulmaktadır. Bu eğitimi başarı ile bitirip kendileriyle sözleşme yapılan ve astsubay nasbedilenler SG Eğitim ve Öğretim Komutanlığında SG Temel Eğitimine, diğer Kuvvet Komutanlıklarında sınıf okulu olanların sınıflarıyla ilgili olarak ilgili Kuvvet Komutanlıklarında sınıf eğitimine, sınıf okulu olmayanların ise mesleki oryantasyon ve staj eğitimine tabi tutulmaktadır. Sözleşmeli astsubayların ilerleyen yıllarda gerekli kriterleri sağlamaları durumunda muvazzaf astsubaylığa geçiş hakları bulunmaktadır.

 

 

       Atatürk Köşesi  
       Şehitlerimiz,Gazilerimiz  
       Anıtkabir  
 
 

Halkla İlişkiler

 
 
       Basın Açıklamaları  
       Basın Bilgi Notları    
       Basın Duyuruları  
       Sizden Gelenler  
 
 

Bize Ulaşın

 
 
       Arama Kurtarma Mrk.  
       İnsan Hakları İhlali  
       İhbar  
       Şikayet  
       Bilgi Edinme  
       İletişim  

 
 

Aramızdan Ayrılanlar

 
 
       Şehitlerimiz
       Vefatlarımız  
 
 

Hızlı Erişim

 
 
       Tatbikatlar  
       İhaleler  
       SGK Yayınları  
       Kolluk Etik İlkeleri  
       e-Posta  
       Denizcilere İlanlar  
       Denizlerimizde Hava  
       Faydalı Linkler  
       İstatistikler  
       İdare Faaliyet Raporu  
       Dalışa Giderken  
       BİMER  
       GYMY Mali Tablolar  
       Stratejik Plan  
       Arşivden Yararlanma  
 
 

Sosyal Medya