Anasayfa   |   Site Haritası    |   İletişim   |   English
 
 
 
 
 
 

Yüzer Platformlar

 
 
       SG A/K Gemileri  
       80 Sınıfı Botlar  
       KAAN 33 Sınıfı Botlar  
       KAAN 29 Sınıfı Botlar  
       KAAN 19 Sınıfı Botlar  
       KAAN 15 Sınıfı Botlar  
       SAR 35 Sınıfı Botlar  
       SAR 33 Sınıfı Botlar  
       Türk Tipi Botlar  
       Piket Tipi Botlar  
       Kontrol Botları  
       DEGAK  
       SAGET  
 
 

Uçar Platformlar

 
 
       AB 412 Helikopterler  
       CASA CN 235 Uçakları  


 

 Sahil Güvenlik K.lığı
Mobil Uygulaması

 

   ASTSUBAY

     Sahil Güvenlik Komutanlığında muharip ve yardımcı sınıflar olmak üzere iki sınıf bulunmaktadır. Muharip sınıf astsubaylar (Uçak Bakım Sınıfı hariç),Meslek Yüksek Okulunu bitirmeyi müteakip Sahil Güvenlik botlarına sınıflarına uygun bir göreve atanmaktadır. Seyir Sınıfı astsubaylardan disiplin, mesleki bilgi ve liyakatı ile ön plana çıkanlar, Başçavuş ve Kıdemli Başçavuş rütbelerinde piket ve ani müdahale botlarına Komutan, Motorcu sınıfı astsubaylardan bu nitelikleri taşıyanlar, aynı tip botlara Baş Çarkçı olarak atanır. Mesleki gelişim paternine göre yüzer birliklerde görevini tamamlayan astsubaylar, kara birliklerinde ihtisasına uygun bir göreve, Uçak Bakım sınıfı astsubaylar Sahil Güvenlik Hava Komutanlındaki görevlere, yardımcı sınıf astsubaylar ise ihtisaslarına uygun görevlere atanır.Astsubay sınıfları aşağıda olduğu gibidir:

a. Muharip Astsubay Sınıfları:

  1. Silah

  2. Seyir

  3. Telsiz

  4. Motorcu

  5. Elektrikçi

  6. Elektronik

  7. Uçak Bakım

b. Yardımcı Astsubay Sınıfları:

  1. İkmal

  2. Teknisyen

  3. İdari

    2. ASTSUBAY TEMİN KAYNAKLARI

     Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan astsubaylar aşağıda belirtilen kaynaklardan temin edilmektedir. 

     A. DENİZ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULUNDA YETİŞTİRME

     Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan astsubayların büyük bir çoğunluğu, Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı olan astsubay adayları ile birlikte yetiştirilmektedir. Sahil Güvenlik adına öğrenci alım işlemleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca yapılmaktadır. Meslek Yüksek Okulunda öğrenim süresi iki yıldır. Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulundan mezuniyeti müteakip muharip sınıf astsubaylar (Uçak Bakım Sınıfı hariç) Sahil Güvenlik Eğitim ve Öğretim Komutanlığında bir yıl süreli Sahil Güvenlik Görevlerine yönelik eğitime tabi tutulmaktadır.  

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından her yıl NİSAN-MAYIS aylarında Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna alınacak öğrenciler ile ilgili kılavuz yayınlamakta, adaylarda aranacak nitelikler ile istenecek bilgi ve belgeler kılavuzda yer almaktadır. Sahil Güvenlik Komutanlığı adına bu okulda okumak ve mezuniyeti müteakip Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapmak isteyen adaylar; başvuru esnasında verecekleri dilekçede tercihlerini birinci sırada Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak yapmalıdır.  Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna öğrenci alımı ile ilgili bilgilere www.dzkk.tsk.mil.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

     B. KARA KUVVETLERİ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULUNDA YETİŞTİRME

     Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapacak Uçak Bakım Sınıfı Astsubaylar (Helikopter bakımı) Kara Kuvvetleri Komutanlığı Meslek Yüksek Okulunda yetiştirilmektedir. Sahil Güvenlik adına öğrenci alım işlemleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığınca yapılmaktadır. Öğrenim süresi iki yıldır. Bu kaynaktan yetiştirilen astsubaylar Sahil Güvenlik Hava Komutanlığında görev yapmaktadır.

     Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından her yıl NİSAN-MAYIS aylarında Meslek Yüksek Okuluna alınacak öğrenciler ile ilgili kılavuz yayınlamakta, adaylarda aranacak nitelikler ile istenecek bilgi ve belgeler kılavuzda yer almaktadır. Sahil Güvenlik Komutanlığı adına bu okulda okumak ve mezuniyeti müteakip Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapmak isteyen adaylar; başvuru esnasında verecekleri dilekçede tercihlerini birinci sırada Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak belirtmelidir.  Kara Kuvvetleri Meslek Yüksek Okuluna öğrenci alımı ile ilgili bilgilere www.kkk.tsk.mil.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

     C. HAVA KUVVETLERİ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULUNDA YETİŞTİRME

     Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapacak Uçak Bakım Sınıfı Astsubaylar (Sabit Kanatlı Uçak bakımı) Hava Kuvvetleri Komutanlığı Meslek Yüksek Okulunda yetiştirilmektedir. Sahil Güvenlik adına öğrenci alım işlemleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığınca yapılmaktadır. Öğrenim süresi iki yıldır. Bu kaynaktan yetiştirilen astsubaylar Sahil Güvenlik Hava Komutanlığında görev yapmaktadır. 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından her yıl NİSAN-MAYIS aylarında Meslek Yüksek Okuluna alınacak öğrenciler ile ilgili kılavuz yayınlamakta, adaylarda aranacak nitelikler ile istenecek bilgi ve belgeler kılavuzda yer almaktadır. Sahil Güvenlik Komutanlığı adına bu okulda okumak ve mezuniyeti müteakip Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapmak isteyen adaylar; başvuru esnasında verecekleri dilekçede tercihlerini birinci sırada Sahil Güvenlik Komutanlığı olarak belirtmelidir.  Hava Kuvvetleri Meslek Yüksek Okuluna öğrenci alımı ile ilgili bilgilere www.hvkk.tsk.mil.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

     D. SÖZLEŞMELİ ASTSUBAY TEMİNİ

     Sahil Güvenlik Komutanlığının Astsb.Çvş.-Kd.Üçvş. arasındaki rütbelerdeki ihtiyacını karşılamak maksadıyla 4678 Sayılı TSK’nde İstihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkında Kanun ve Sözleşmeli Subay ve Astsubay Yönetmeliğine göre sözleşmeli astsubay alımı yapılmaktadır.

    Uygulanan sınavlarda başarılı bulunarak kendileriyle ön sözleşme yapılan sözleşmeli astsubay adaylarının tümü, ön sözleşmelerinin yapılmasını müteakip SG Eğitim ve Öğretim Komutanlığında veya Dz.K.K.lığı ile koordineli olarak, söz konusu Komutanlığın eğitim merkezlerinde "Temel Askerlik ve Astsubaylık Nosyonu Kazandırma Eğitimi" ne tabi tutulurlar.

    Bu eğitimi başarı ile bitirip kendileriyle sözleşme yapılan ve astsubay nasbedilenlerin SG Eğitim ve Öğretim Komutanlığında SG Temel Eğitimine, diğer Kuvvet Komutanlıklarında sınıf okulu olanların sınıflarıyla ilgili olarak ilgili Kuvvet Komutanlıklarında sınıf eğitimine, sınıf okulu olmayanların ise mesleki oryantasyon ve staj eğitimine tabi tutulması sağlanır.

    Sözleşmeli astsubaylar, diğer astsubaylarla aynı haklara sahiptir. Bu astsubaylar ile göreve başlangıçta 3-9 yıllık sözleşme imzalanmakta görevde başarılı olanlar ile sözleşme yenilenmektedir. Sahil Güvenlik Komutanlığının ihtiyaçlarına bağlı olarak, başarılı olan sözleşmeli astsubaylardan istekli olanlar 4-12 nci hizmet yıllırı arasında muvazzaf astsubay yapılmakta ve bunların üst rütbelere ilerlemelerine olanak sağlanmaktadır.    

     Bu kaynaktan astsbsubay alımı planlandığında, başvuru koşulları bu sitede ve basın yolu ile duyurulacaktır.

 

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı
       Atatürk Köşesi  
       Şehitlerimiz,Gazilerimiz  
       Anıtkabir  
 
 

Halkla İlişkiler

 
 
       Basın Açıklamaları  
       Basın Bilgi Notları    
       Basın Duyuruları  
       Sizden Gelenler  
 
 

Bize Ulaşın

 
 
       Arama Kurtarma Mrk.  
       İnsan Hakları İhlali  
       İhbar  
       Bilgi Edinme  
       İletişim  

 
 

Aramızdan Ayrılanlar

 
 
       Şehitlerimiz  
       Vefatlarımız  
 
 

Hızlı Erişim

 
 
       İhaleler  
       SGK Yayınları  
       Kolluk Etik İlkeleri  
       e-Posta  
       Denizcilere İlanlar  
       Denizlerimizde Hava  
       Faydalı Linkler  
       Faaliyetler  
       İdare Faaliyet Raporu  
       Dalışa Giderken  
       BİMER  
       GYMY Mali Tablolar  
   
     
     
 
 

Son Güncelleme Tarihi : 06.03.2015